logo


Už před mnoha lety, kdy jsem poprvé viděl film Wall Street, jsem si poprvé zahrával s myšlenkou, že bych chtěl být jednou úspěšným burzovním obchodníkem. Dnes jím skutečně sem, jako trader na burze si úspěšně vydělávám peníze a toto povolání doslova miluji a každý den přemýšlím, jak v něm být lepší a jak se ještě zdokonalit. Nejraději mám ale na tradingu skutečnost, že mně přinesl mnoho cenných lekcí, které jsou dle mého názoru základem jakéhokoliv úspěchu – a proto bych se o ně zde rád podělil.

1. Úspěch k vám nepřijde kdy vy chcete, nebo potřebujete.

Jedno jsem se naučil velmi rychle: Úspěch nezajímá vaše potřeba „hned“, nezajímá je vaše hypotéka, vaše dluhy, rychlost,  jakou potřebujete peníze. Úspěch se začíná dostavovat, kdy on sám to uzná za vhodné a kdy tak nějak „zapadne“ do sebe kombinace toho, co jste se naučili a měli naučit, vaše trpělivost, vaše pokora a výsledky všech vašich předchozích snah.

Jako trader jsem si v začátcích myslel, že burza bude pro mě jako takový malý bankomat, kam přijdu kdy potřebuji, a vezmu si peníze – kolik právě potřebuji. To byla velmi naivní představa. Ve skutečnosti je to tak, že trhy si dělají co chtějí a peníze přicházejí jak přicházejí, se svou vlastní frekvencí, kterou je třeba naučit se trpělivě respektovat.

Proto jsem se v trzích naučil, že úspěch nejde „naprogramovat“. Nejde si říci, v ten a ten den, za tu a tu dobu, už budu úspěšný. Je v pořádku dávat si takové cíle, snažit se je naplnit (a vizualizovat), ale nemá cenu na nich za každou cenu křečovitě trvat, protože úspěch se dostaví, až to sám uzná za vhodné. Přitom čím více na něj budeme tlačit, tím později to bude.

Když dnes začínám jakýkoliv nový projekt v tradingu, který má za úkol posunout některý z aspektů mého obchodování na další úroveň, stanovím si sice přibližný časový horizont, ale mnoho věcí uvnitř něho již nechávám žít „vlastním životem“. Své spolupracovníky například nechávám pracovat v jejich vlastních tempu, spíše, než tlačit, že už to potřebuji „hned“ (samozřejmě si ale vybírám spolupracovníky spolehlivé, disciplinované a vysoce pracovité) a úplně stejně jednám se svými myšlenkami a nápady. Ve všech svých tradingových projektech potřebuji především invenci a nové, dobré nápady – už jsem se však odnaučil tlačit na ně způsobem, že nyní sednu a musím za každou cenu něco vymyslet. Tlačení na pilu nikdy nikam nevedlo a nic nepřineslo, takže raději jen v krátké vizualizaci „nabriefuji“ své podvědomí a nechám myšlenku nebo nápad, ať ke mně přijde sám přesně v okamžik, kdy přijít má (a občas přijde ve skutečně zajímavých formách).

Čím dříve se naučíme respektovat, že věci mají svůj čas, než dozrají a přijdou k nám, tím rychlejší to paradoxně bude. Trpělivost je základ.

2. „Neojebete“ to.

Omlouvám se za to hrozné slovo.  Ale ono je naprosto výstižné.

90% lidí začíná při postoji na cestě k úspěchu zkratkami.  Jenomže nikdy nic nepřeskočíte, neobejdete a „neojebete“. Pokud chcete mít úspěch, musíte si tu cestičku vyšlapat celou, od začátku do konce, s každou etapou, každou radostí i frustrací na cestě. Pokud by lidé strávili tolik času a invence, kolik jsou ochotní trávit vymýšlením „ojebávek“, samotným soustředěním se na skutečnou podstatu věci, došli by k úspěchu rychleji.

V úspěchu (ani tradingu) neexistují zkratky. Existuje jen trpělivá práce, pomalými krůčky vpřed, cestou se nebát dělat řadu chyb (to je přirozené) a na základě nich provádět potřebné korekce. V tradingu vás rychleji k úspěchu nedovede ani „správný“ broker, ani „správný“ software. Dovedou vás k němu jen hodiny a hodiny strávené s grafy a především schopnost sebekriticky rozpoznat, co je slepá cesta – a jak se z ní poučit, abychom se vydali na cestu funkční.

Jediná výhoda, kterou na cestě k úspěchu můžete mít před ostatními, je vaše vlastní invence, kreativita, sebedůvěra a schopnost přečkávat špatné chvíle. Čím více v sobě tyto vlastnosti pěstujeme, tím přímočařeji můžeme jít k podstatě věci.

Já kdykoliv chci v tradingu něco přeskočit, nebo urychlit, většinou se mně to dříve či později vrátí. Třeba potkám tradera, který obchoduje mnohem déle, než já, a má tudíž v řadě oblastí i lepší výsledky. Nechám se jím inspirovat, dozvím se nějaké nové věci – a nyní mám dvě možnosti, jak s nimi naložit. Mohu chtít okamžitě začít dělat věci tak, jak je dělá daný trader (tuto cestu by zvolila většina lidí), ve vidině, že si také hned povedu lépe. Jenomže ono to tak nefunguje. Co já vím, jak k dané věci onen trader došel? Proč zvolil právě tento postup? Jaká má tento postup slabá místa? Jaké jsou tradingové cíle daného tradera a o kolik jsou jiné, než ty moje? Dnes začínám kladením si podobných otázek. Před mnoha lety bych se snažil jen uchopit něčí myšlenku, co nejrychleji jí implementovat a co nejrychleji vydělávat. Dnes se ale snažím raději o nové myšlence daného tradera přemýšlet, rozebrat si jí z různých úhlů pohledu, udělat si řadu testů, abych našel slabé stránky a ideálně zjistit, zda nemohu s danou myšlenkou kreativně a inovativně zapracovat po svém. Snažím se s danou myšlenkou projít si podobnou cestu jako její původní autor, protože jednak zkratky nic neřeší a jednak teprve když začnu o dané věci přemýšlet hlouběji, aktivuje se má vlastní invence a kreativita, která teprve vede k opravdu zajímavých cílům a výsledkům.

Dnešní doba je bohužel ve znamení „teď ihned“ – avšak pokud tomuto novému trendu propadneme, ztratíme v řadě případů mnoho potenciálních výhod před ostatními. Toť můj názor a zkušenost.

3. 90% úspěchu jste vy samotní.

Na začátku tradingu jsem si myslel, že úspěšný trading jen o správném obchodním systému. Nechápejte mě špatně: O tom je mimo jiné taky. O dobrém systému, kvalitním money-managementu, dostatečné kapitalizaci, atd. Ale je to jen 10-15%. Úspěch je převážně ve vás samotných.

Zažil jsem začínající obchodníky, kteří jediné, co měli za úkol, bylo následovat signály jiných úspěšných obchodníků. Dokázali to jen do momentu, než přišlo pár prvních, zcela běžných a přirozených ztrát. Pak přestali, nebo dokonce i propadli drobné hysterii. Jinými slovy: Měli skvělý systém skvělého tradera, měli přímo jeho signály – a stejně neuspěli. Kdy byla chyba? V nich samotných.

Náš úspěch jsme z 85-90% jenom a jenom my. Shrnul bych, že asi nejvíce se jedná o následující: Náš postoj k momentům, kdy vše nejde podle plánu, naše schopnost zdolávat překážky, naše sebedůvěra, naše schopnost hledat a aplikovat nová, inovativní a kreativní řešení, naše vytrvalost, naše trpělivost. To vše jsme my. To vše je 90% úspěchu, které nikde neseženete, nekoupíte, nikdo vám je nemůže darovat. Jsou to věci, které si jen a jen můžeme sami v sobě vypěstovat, jinak je nemáme. Bez potřebných vlastností není úspěch možný. Úspěch jsme tedy ve finále vždy a jen my samotní.

Jako úspěšný trader si to každý den uvědomuji čím dál tím více. Já jsem mým jediným úspěchem, já jsem tím motorem i prostředkem. Já jsem výsledek. Pokud výsledek není, pak je to jen a jen ve mně. Já sám jsem stroj na úspěch, který musím neustále opatrovat a udržovat v chodu, jak nejlépe mohu a dokážu. Dávat mu správné myšlenky, zbavovat ho nechtěných podvědomých vzorů a minulých neúspěchů, dávat mu kvalitní stravu, aby mozek správně fungoval. Mé myšlenky a činy, to je můj úspěch. Pokud úspěch není, musím něco změnit ve svých myšlenkách, nebo činech. To je to jediné, co mohu udělat. Nebo nemusím dělat nic – pak ale nebudu úspěšný.

Úspěch našeho života nemůžeme hledat ve vnějších okolnostech. Můžeme hledat jen a jen uvnitř sebe, zde pak také dělat ty nejzásadnější změny. To je asi to úplně nejdůležitější, co mě trading naučil.

Myslím, že každý, kdo dělá něco, co ho baví, naplňuje a chce se v tom neustále zlepšovat, získává podobné cenné lekce, jako já v oblasti tradingu. Myslím také, že výměna podobných zkušeností a lekcí je velmi cenná a podobnými výměnami by lidé měli trávit mnohem více času, než například televizí. Nebojte se na mém facebooku pod tímto článkem napsat, co právě vás naučila vaše profese, povolání, nebo věc, která vás baví a snažíte se v ní neustále zlepšovat!