logo


Nechápejte mě špatně: Zbožňuji moderní technologie. Jsem velkým fandou moderních výmyslů, byl jsem mezi prvními, kdo měl u nás elektronickou čtečku knih, nebo iPhone, a určitě budu mezi prvními, kdo si zakoupí oficiální retail verzi Google Glass. Prostě pokroku fandím, to je bez debat. Ale není vše zlato, co se třpytí. Když dojde na efektivitu, začínám mít poslední dobou pocit, že technologie je úplně na nic.

Pokud chcete být efektivní, zejména v soustředěnosti, nebo při vymýšlení různých úkolů, počítač je ten největší nepřítel. Začnete nad něčím přemýšlet, a už je to tady: Email, který nepočká na odpověď. Kamarád na Skype. Další email. Nová zpráva na Twitteru. A tak bychom mohli pokračovat. A nebo naopak. Nic se neděje, nikdo vám nepíše, nevolá, neposílá zprávy (to jako že už vás nikdo nemá rád? 🙂 ), takže musíte kouknout na Facebook, nebo nějaký ten oblíbený portál (třeba iMotivátor 🙂 ), abyste dostali svou „stimuli-response“ dávku. Takže ve finále děláte všechno – a nic.

Počítač by měl přinášet efektivitu, ale dělá to jen v určité oblasti. Když zapojím genetické algoritmy pro hledání nových řešení obchodování na burze, to je počítač ta nejlepší věc, kterou jsem kdy poznal (samozřejmě v kombinaci s patřičným software). Ale když potřebuji nápad, nebo si utřídit myšlenky, nebo si něco prostě jen promyslet – což potřebuji asi tak v 80% času – funguje jediné: Tužka a papír.

Zkoušel jsem naprosto vše. Nejrůznější zápisníky do iPadu, iPhonu, „zázračné“ programy, co mají efektivně zapsat a poznamenat vaší myšlenku, ještě než vás vůbec napadne. Nefunguje naprosto nic. Elektronické zařízení + internet = zaručený způsob rozptylování, vyrušování, hluboké ztráty koncentrace, pozornosti, kreativity a nápadů.

Takže poslední dny se vracím čím dál tím více k tužce a papíru.

Například tento týden jsem do své pracovní kavárny na pláži přestal brát notebook – a začal brát jen tužku a papír. Jako zázrakem se mně za 3 dny podařilo utřídit veškeré myšlenky ohledně nesmírně komplexního projektu řízení portfolia, na desítky stránek rozkreslit vše potřebné, stanovit si skutečné priority a postupy, kterými jich dosáhnu. Pokud bys se o totéž snažil s laptopem, trvalo by mně to ještě další 3 týdny.

Ovšem tužka a papír je geniální technologie i v běžném životě. Máte pocit, že stojíte na místě? Máte pocit, že něco chcete, ale nevíte co? Máte pocit, že byste se rádi pustili do některé ze svých vizí, ale nevíte do které? Vezměte papír, tužku, sedněte do kavárny a pište. To je jedno co. Prostě piště, jak myšlenky půjdou. Pište a pište a pište… A budete překvapeni, jak úžasně se věci za pár hodin vytříbí a vykrystalizují. Dostanete odpovědi na věci, se kterými nemůžete hnout týdny a měsíce. Je to ta nejgeniálnější technologie, kterou nic nenahradí.

Takže skoro přemýšlím, jestli bych se neměl zase trochu „odtechnizovat“. Omezit své nadšení pro moderní technologie a nechat si jen to nejnutnější, co opravdu potřebuji pro svojí práci. Možná nakonec ten Google Glass ani nebude. Jak tak občas čtu o miliardářích, kteří nepoužívají dodnes počítač, nebo dokonce ani mobilní telefon, říkám si, že něco na tom asi bude… Jednoduchostí k efektivitě. Tužku do ruky, a začněte s tím raději hned teď.