logo


Čtenáři mého blogu už vědí, že řada mých názorů a postojů jsou vcelku neortodoxní, převážně v porovnání s běžnými názory a postoji většiny (ale také nutno doplnit, že rozhodně nežiji život, jako většina). V podstatě musím přiznat, že často s různými neortodoxními myšlenkami velmi rád experimentuji a rád zkouším a dělám věci, které většina nedělá (například meditace, absolutní ignorace politiky, nesledování domácích zpráv, atd.). Díky tomu mám také velmi svérázný způsob vidění světa, o kterém bych rád dnes napsal více.

Celá myšlenka mého vnímání světa je velmi jednoduchá: Vše, co vás štve, rozčiluje, co vám vadí, co nesnášíte, v čem jste v konfliktu – tak to je pouze a jen váš problém. Jelikož náš život a naše okolní realita jsou jen a jen odrazem našeho vnitřního stavu a našich myšlenek, tak pokud je něco, co vnímáte ve svém okolí jako že je v nepořádku, pak je něco v nepořádku převážně uvnitř vás.

Trvalo mně velmi dlouho na to přijít a začít se dle toho řídit (a hodně mně pomohla kniha „Svět bez hranic“), ale dnes si čím dál tím více uvědomuji, jak zásadní skutečnost to je – i když drtivá většina lidí si to zřejmě nikdy nebude ochotná připustit.

Takže, pojďme konkrétně.

Jsme lidé, takže každou chvilku je něco, co nás logicky štve a rozčiluje. Důležité je ale uvědomit si, proč nás takové věci rozčilují a na jaký náš vlastní problém to poukazuje, a jak takový problém v sobě odstranit, abychom se dostali do stavu, kdy věci, které nás štvou, sice vnímáme, ale nevzbuzují v nás žádné negativní emoce.

Poslední týdny mě třeba opakovaně štval jistý člověk, o kterém vím, že je v životě vcelku neúspěšný (i když si to odmítá přiznat) a tak tráví většinu dne tím, že se snaží svou negativitu a skepsi neustále rozsévat kolem sebe. Přistihl jsem se, že tomuto „looserovi“ věnuji v myšlenkách tolik času, až to není hezké, že mě jeho negativita a skepse vadí, až dokonce sžírá. Uvědomil jsem si tedy, že něco není v pořádku se mnou, protože jeho negativita, neúspěch a skepse, které mě sžírají, nejsou jeho problém, ale můj problém.

Zamyslel jsem se tedy nad tím, proč mě tento člověk tak rozčiluje, zkusil o tom i rozjímat v meditaci – až jsem si uvědomil, že mám problém respektovat lidi, kteří nesdílejí mé základní  hodnoty, což jsou pracovitost, optimismus, pozitivní přístup k životu. Svůj respekt k ostatním jsem tedy po tomto zjištění začal přehodnocovat a došel k závěru, že každý činí svá vlastní rozhodnutí tak, jak je činí, a tudíž je třeba je takto respektovat – ať už je to winner, nebo totální looser. Nejde tedy o problém daného člověka – jde o můj vlastní problém. S novým rozhodnutím vnitřně respektovat každého se myšlenky na daného člověka a jeho negativní postoje snížily o dobrých 60-70% a už nyní  věřím, že brzy mně tento člověk  bude úplně ukradený.

No a takto je to vlastně se vším.

Štve vás korupce tak, že se vždy rozčílíte? Sorry, ale pak je to váš problém, ne problém těch, kteří korumpují. Nechápete? Jste v šoku, jak to vůbec mohu říci? Podívejte: Já netvrdím, že s korupcí souhlasím (jsem stejně jako vy tvrdým odpůrcem korupce) a už vůbec korumpující neomlouvám. Já jen říkám, že pokud vás korupce rozčiluje, bere vám sílu a energii, tak je to váš problém – a vy se musíte zamyslet, co je ve vás špatně. Protože naše realita je odrazem našich myšlenek. Já o korupci slýchám tak málo, že tomu ani nevěnuji pozornost (protože sám se snažím žít tak čestný život, jak to jen lze) a když dojde na nějaké info o korupční aféře, tak spíše jen zakroutím hlavou, povzdychnu si, ale za vteřinu mám myšlenky už u něčeho jiného, pozitivního.

Štve vás kolega, nebo nadřízený v práci? Pak je to váš problém, ne jeho. Něco je špatně ve vás, ne v něm. Možná, že stejně, jako v mém případě, nedostatek respektu. Možná vám vztek na danou osobu dává zrcadlo s nějakou důležitou informací. Možná vám vztek na kolegu říká o něčem, co byste měli změnit ve svém životě, ale nemáte k tomu odvahu – a dokud jí nenajdete, budou se podobné situace pořád opakovat.

Štve vás něco na vašem partnerovi? Váš problém.

Štve vás, že nemáte peníze, a druzí ano? Váš problém.

Cítíte za něco křivdu? Váš problém.

Štve vás tento článek? Váš problém 🙂

Na věci kolem sebe se zkrátka a dobře musíme dívat jako na problémy uvnitř nás. Okolní svět ovlivnit příliš nedokážeme, ale naše reakce na něj ano. Pokud budeme plní vzteku, hněvu, rozčílení, frustrace, nebo pocitů křivd a nespravedlnosti, nikdy nám nezbude už příliš toho, s čím bychom se mohli pustit do úspěchu. Pokud však přijmeme za svůj život odpovědnost a s takovou zodpovědností se pustíme do práce na tom, aby tyto okolní problémy, které jsou ve skutečnosti naše problémy, zmizely, uvolní se nám mnoho kapacity a energie k tomu, abychom se v životě mohli posunou výrazně dále.  Problém, který nepovažuji za problém uvnitř sebe, neexistuje jako problém ani v externí realitě. Chce to hodně práce tento postoj v sobě vypěstovat a udržet, ale stojí za to.

Takto se tedy sám snažím vnímat svět.